Czy Gigafactory grozi automatyzacja?

Czy Gigafactory grozi automatyzacja?

Fabryka w Nevadzie prócz tego, że w finalnej wersji będzie jednym z największych budynków na świecie, jednocześnie należy do czołówki najbardziej rozwiniętych pod względem technologicznym poprzez wykorzystywanie najnowszych technologii oraz robotyki. Tesla od początku stawia na ograniczenie udziału człowieka przy produkcji poprzez jak największą automatyzację, a ostatnim tego przykładem jest przejęcie niemieckiej firmy Grohmann Engineering specjalizującej się w automatyzacji linii produkcyjnych. Czy stawianie na roboty używane następnie na liniach produkcyjnych to negatywna strona Gigafacotry?

Budowa nowej fabryki Gigafactory niezależnie od tego w jakim państwie ostatecznie zostanie ulokowana, na pewno wzbudzi zainteresowanie i rozwój edukacji w kierunku rozwinięcia branży zapewniającej automatyczne i tańsze rozwiązania dla firm produkcyjnych nie tylko z branży samochodowej. Być może budowa Gigafactory 2 właśnie w Polsce zaowocowała by powstaniem rodzimych marek produkujących samochody elektryczne bądź ulepszone ładowarki i akumulatory? Mogłoby to również mieć wpływ na rozwój robotyki w Polsce na przykład poprzez powstanie firmy podobnej do niemieckiego przedsiębiorstwa wykupionego przez Teslę. Możliwości jest tutaj naprawdę wiele.

Za budową kolejnego Gigafactory, a co za tym idzie pracą Tesli na jeszcze większych obrotach, stoi również rozwój technologii pozwalającej na produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Tesla pracuje aktualnie nad dachami solarnymi i nową generacją baterii Powerwall, które będą produkowane właśnie w Gigafactory.

Wypuszczenie pierwszych zestawów do zasilania domów na pewno wpłynie pozytywnie na branżę fotowoltaiczną, która od dawna stoi jedynie tradycyjnymi panelami solarnymi. Podpatrywanie tak prężnie rozwijającego się przedsiębiorstwa z pewnością wniosłoby do mniejszych firm wiele nowoczesnych rozwiązań, a przede wszystkim zwiększyłoby zainteresowanie AI i automatyzacją linii produkcyjnych oraz rozwojem tych technologii, które następnie znalazły by wykorzystanie w innych rodzimych firmach, a także uczelniach wyższych, które mogłyby starać się o granty m.in. na kształcenie związane z rozwojem robotyki.

2017-01-04 09:37:38

Odwiedź już teraz nasze profile społecznościowe i obserwuj nas.
Niewystarczające złoża litu w Polsce?

Niewystarczające złoża litu w Polsce?

Gigafactory to przede wszystkim produkcja akumulatorów litowo-jonowych. Brak odpowiednich złóż litu może nam zaszkodzić.

Co można zyskać na Gigafactory 2

Co można zyskać na Gigafactory 2

Gigafactory dała by mocnego kopniaka rynkowi elektryków. Sprawdziliśmy co jeszcze mogła by nam zaoferować.

Jest już aktualizacja oprogramowania 8.0

Jest już aktualizacja oprogramowania 8.0

Dachy solarne w ofercie Tesla już w 2017

Dachy solarne w ofercie Tesla już w 2017

Świetne koncepcje nowych elektryków

Świetne koncepcje nowych elektryków

Jesteśmy nowym blogiem w sieci. Śledzisz naszą grupę w serwisie Facebook? Zapraszamy do dyskusji.

Blog dla miłośników samochodów Tesla

Blog dla miłośników samochodów Tesla

Tesla wkracza do naszego życia na poważne, najwyższy czas na zajęcie się tematem w polskiej sieci. Witajcie!

Tesla Motors firma przyszłości

Tesla Motors firma przyszłości

Firma założona w 2004 roku z misją całkowitej zmiany rynku samochodowego poprzez innowacyjne rozwiązania.

Tesla Roadster - od tego się zaczęło

Tesla Roadster - od tego się zaczęło

Zadaniem tego samochodu było utarcie nosa producentom aut z silnikami benzynowymi.

Gigafactory Tesla - inwestycja za 5 mld

Gigafactory Tesla - inwestycja za 5 mld

Powierzchnia jaką zajmuje fabryka Gigafactory stawia ją wśród największych budynków na świecie.

Zaktualizuj stronę

By korzystać z nowych funkcji strony wykonaj aktualizację. Strona może zosać odświeżona. Pamiętaj, że możesz przeglądać ją również w trybie offline oraz korzystać z powiadomień.

Przeglądasz wersję offline

Pojawił się nowy interesujący wpis

Na blogu opublikowany został nowy interesujący wpis. Widziałeś go już? Odwiedź blog dla prawdziwych entuzjastów marki Tesla.

Zobacz wpis