Niewystarczające złoża litu w Polsce?

Niewystarczające złoża litu w Polsce?

Poprzez rosnące zainteresowanie samochodami elektrycznymi i wzrost produkcji akumulatorów litowo-jonowych, lit odkryty w 1817 roku przez Johana Augusta Arfvedsona staje się teraz jednym z najbardziej pożądanych pierwiastków. Niestety w Polsce proces wydobycia litu nie jest tak rozwinięty jak w innych krajach np. Finlandii, która jest w czołówce państw pod względem ilości złóż litu na świecie. Z tego wynika więc, że lit potrzebny w przemyśle szklarskim, elektronicznym i w procesie produkcji tworzyw sztucznych w Polsce jest importowany z zagranicy.

Badania, których celem było m.in. sprawdzenie i wykrycie kolejnych złóż litu zostały w naszym kraju dawno wstrzymane, a zbadane jakiś czas temu solanki z największą ilością litu w Polsce były wydobyte w kopalni należącej do Zakładów Górniczych w Sieroszowicach. Zawartość litu w pozyskanych wtedy próbkach wynosiła 23,3 mg litu na litr roztworu. Jednym z państw z największymi zasobami litu na świecie jest Boliwia. Zasoby tamtejszych złóż szacuje się na ponad 5 milionów ton.

Co ciekawe na pustyni Nevada gdzie powstała pierwsza fabryka Gigafactory trwają badania mające na celu uruchomienie kopalni litu należącej do Tesli, jednak do tego czasu będzie on importowany m.in. z Chile, które również należy do czołówki pod względem wielkości zasobów i produkcji litu, która wynosi ponad 8 tysięcy ton rocznie. Można jednak założyć, że bezpośredni dostęp do złóż litu będzie dla Gigafactory badzo istotny. Co może sprawić nam w tym wyścigu problem.

Budowa Gigafactory 2 w Polsce na pewno przywróciłaby zainteresowanie tym pierwiastkiem w naszym kraju, jednak znajdujące się tu złoża wydają się być nieodpowiednio bogate by zaspokoić potrzeby tak gigantycznej fabryki baterii. Przez co też, lit musiałby być importowany w jeszcze większych ilościach niż dotychczas. Warto również nadmienić iż lit może być również odzyskany w procesie recyklingu używanych akumulatorów, jednak jest to temat na całkiem inny artykuł.

Zainteresowanie litem możemy zaobserwować na dużo większą skalę u naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech niedawno jeden z producentów paneli fotowoltaicznych zainwestował w kopalnię tego pierwiastka. Złoża na zagospodarowanym terenie przy granicy z Czechami, które należą do jednych z najbogatszych w lit na świecie, mają posiadać ponad 70 tysięcy ton pierwiastka odkrytego przez Arfvedsona. Przed nami ciekawa rywalizacja o nowy kluczowy dla rozwoju element. Przy sporym rozwoju rynku zielonej energii baterie odegrają bardzo duże znaczenie w kolejnych elementach postępu.

2016-12-09 15:05:35

Odwiedź już teraz nasze profile społecznościowe i obserwuj nas.
Inicjatywa ku budowie Gigafactory

Inicjatywa ku budowie Gigafactory

W sieci pojawiły się pierwsze inicjatywy ku budowie Gigafactory w Europie. Nie zabrakło polskiego akcentu.

10 tys. stacji ładowania aut w Polsce

10 tys. stacji ładowania aut w Polsce

W Polsce ma powstać nawet 10 tys. stacji ładowania elektryków. Większość przy stacjach kontroli pojazdów oraz elektrowniach.

Tesla Model X recenzja wideo Top Gear

Tesla Model X recenzja wideo Top Gear

To nie Autopilot Tesli zabił człowieka

To nie Autopilot Tesli zabił człowieka

Warsztat Tesli w okolicy? Jest nadzieja.

Warsztat Tesli w okolicy? Jest nadzieja.

Jesteśmy nowym blogiem w sieci. Śledzisz naszą grupę w serwisie Facebook? Zapraszamy do dyskusji.

Blog dla miłośników samochodów Tesla

Blog dla miłośników samochodów Tesla

Tesla wkracza do naszego życia na poważne, najwyższy czas na zajęcie się tematem w polskiej sieci. Witajcie!

Tesla Motors firma przyszłości

Tesla Motors firma przyszłości

Firma założona w 2004 roku z misją całkowitej zmiany rynku samochodowego poprzez innowacyjne rozwiązania.

Tesla Roadster - od tego się zaczęło

Tesla Roadster - od tego się zaczęło

Zadaniem tego samochodu było utarcie nosa producentom aut z silnikami benzynowymi.

Gigafactory Tesla - inwestycja za 5 mld

Gigafactory Tesla - inwestycja za 5 mld

Powierzchnia jaką zajmuje fabryka Gigafactory stawia ją wśród największych budynków na świecie.

Zaktualizuj stronę

By korzystać z nowych funkcji strony wykonaj aktualizację. Strona może zosać odświeżona. Pamiętaj, że możesz przeglądać ją również w trybie offline oraz korzystać z powiadomień.

Przeglądasz wersję offline

Pojawił się nowy interesujący wpis

Na blogu opublikowany został nowy interesujący wpis. Widziałeś go już? Odwiedź blog dla prawdziwych entuzjastów marki Tesla.

Zobacz wpis