Czy obudzimy się przed potopem?
Pozyskiwanie energii słonecznej za pomocą paneli fotowoltaicznych w czasach rosnącego wciąż efektu cieplarnianego jest jednym z najlepszych sposobów na produkcję energii. Gwałtowny rozwój technologii pozwalających na rozbudowę systemów fotowoltaicznych skutkuje częściowym odsuwaniem się od paliw kopalnianych takich jak węgiel czy ropa, a wykorzystuje to Tesla Motors rozwijając produkcję samochodów elektrycznych bazujących przede wszystkim na prądzie produkowanym z energii słonecznej, a także od niedawna również produkcji dachów solarnych, które pozwolą wykorzystywać sto procent połaci dachowej domów jako jeden panel fotowoltaiczny bez naruszania krajobrazu.
Wykorzystywanie samochodów elektrycznych ma o wiele mniej negatywnych skutków dla naszego ekosystemu, a w szczególności kiedy energia do nich dostarczana jest w sposób podsunięty przez kalifornijską firmę prowadzoną przez Elona Muska. Jednak branża paliwowa ma tak duże wpływy i pieniądze, że ciężko jest z nią walczyć pojedynczym jednostkom. Ważny więc jest jak największy ruch społeczny sprzeciwiający się postępowaniu lobby paliwowego o czym wspomina Leonardo DiCaprio w filmie dokumentalnym “Before the Flood”.
Globalne ocieplenie to postępujący proces wzrostu temperatury atmosfery. Największy wpływ na globalne ocieplenie ma wydobywanie i spalanie paliw kopalnianych - węgla i ropy, które niesie za sobą produkcję szkodliwego dwutlenku węgla i metanu. Prócz tego jedną z przyczyn jest także wylesianie gigantycznych obszarów. Skutkami tego są m.in. zmiana klimatu, topnienie lodowców i wzrost poziomu wód w oceanach oraz ginięcie niektórych gatunków roślin i zwierząt. Poszkodowanym jest oczywiście również człowiek. Obecnie na szczytach klimatycznych jasno mówione jest już o możliwym technologicznym przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu. Jesteśmy gotowi na taką zmianę?