Chiński holding Tencet przejmuje 5% Tesli

Chiński holding Tencet przejmuje 5% Tesli

Chiński holding Tencet stał się kolejnym i zarazem jednym z największych udziałowców Tesli. Według informacji udostępnionych przez agencję Reutera, chiński gigant wykupił 5 procent udziałów w firmie Muska za 1,8 mld dolarów.

Tencet w ciągu kilku ostatnich lat był inwestorem w takich firmach jak Riot Games, Epic Games, Activision Blizzard, JD.com i HBO, a za 9 miliardów dolarów przejął firmę Supercell. Być może tak potężny inwestor pomoże Tesli bardziej otworzyć się na azjatycki rynek. To właśnie tam Tesla testuje swoje pierwsze nietypowe oferty łączące samochody z ubezpieczeniem na życie o czym pisaliśmy nie tak dawno.

Niezmiennie najwięcej akcji Tesli wciaż należy do CEO firmy czyli Elona Muska. 31 grudnia Musk miał 21 procent udziałów, a sytuacja firmy na giełdzie wprawia w zachwyt najlepszych analityków giełdowych. Motoryzacyjna część Tesli zabiera się za produkcję nowego samochodu, który już od jakiegoś czasu można zakupić w przedsprzedaży za 35 tys. dolarów. Oprócz samochodów jednak firma zajmuje się produkcją akumulatorów do domowych systemów magazynowania energii i niedługo również specjalnych dachów solarnych, które będą owocem przejęcie SolarCity przez Teslę. Według założeń nowe dachówki fotowoltaiczne będzie można zamówić już w przyszłym miesiącu. Niebawem poznamy finalną ofertę.

Tak dynamiczny rozwój amerykańskiej firmy wsparty pieniędzmi inwestorów na pewno pozwoli zarobić również samym udziałowcom niemałą sumę. Tesla - do niedawna jeszcze znana jako Tesla Motors stała się najbardziej wartościową firmą motoryzacyjną w Stanach Zjednoczonych. Na pierwszym miejscu przed przedsiębiorstwem zajmującym się produkcją elektrycznych samochodów stał koncern General Motors, który produkuje samochody osobowe, a także silniki do okrętów. Tesla najpierw wyprzedziła Ford Motor Company, a teraz przeskoczyła na pierwsze miejsce zbijająć z tronu General Motors. Wartość akcji Tesli wzrosła o 2,9 procent, a dyrektor generalny Tesli - Elon Musk jest zadowolony z wykupienia udziałów przez Tencent i uważa że będzie to bardzo dobre dla Tesli mieć takiego inwestora i doradcę. Według analityków nie będzie niczym zaskakującym rozwinięcie współpracy pomiędzy amerykańskim producentem elektrycznych samochodów, a chińskim udziałowcem w celu opracowania i wdrożenia nowych technologii dla autonomicznych pojazdów zwłaszcza dla komercyjnych flot.

Musk pochwalił się już, że pomimo tego iż Model 3, który trafi do produkcji w tym roku, oficjalnie nie został wprowadzony do Chin, to firma otrzymała z tego kraju sporo zamówień. Chiny to przecież największy rynek motoryzacyjny więc z kim Tesla miałaby tam się rozwinąć jak nie z tak potężnym inwestorem jakim jest Tencent. Chiński gigant kilkukrotnie inwestował już nie tylko w branży gier wideo ale również stricte motoryzacyjnej między innymi w firmę NextEV - szanghajski startup zajmujący się samochodami elektrycznymi, który zmienił później swą nazwę na Nio.

Kapitalizacja koncernu Tencent wynosi 275 miliardów dolarów. Firma jest właścicielem 8,2 miliona akcji w Tesli i jednocześnie jest piątym największym udziałowcem m.in. za spółkami Fidelity, Baillie Gifford czy T. Rowe Price.

2017-04-28 13:20:15

Odwiedź już teraz nasze profile społecznościowe i obserwuj nas.
SolarCity przejęte przez koncern Tesla

SolarCity przejęte przez koncern Tesla

Transakcja opiewająca na kwotę ponad 2,5 miliona dolarów ustalona. Tesla rozpoczyna kolejny podbój.

Panasonic inwestuje w współpracę z Teslą

Panasonic inwestuje w współpracę z Teslą

Inwestycja w elektryki to jednoczesna inwestycja w rynek baterii. Panasonic mocno patrzy w przyszłość i wiąże się z Teslą.

Ceny samochodów Tesla Motors

Ceny samochodów Tesla Motors

Tesla gotowa na atak chemiczny

Tesla gotowa na atak chemiczny

Relacja z Roadshow Spectrum Led

Relacja z Roadshow Spectrum Led

Jesteśmy nowym blogiem w sieci. Śledzisz naszą grupę w serwisie Facebook? Zapraszamy do dyskusji.

Blog dla miłośników samochodów Tesla

Blog dla miłośników samochodów Tesla

Tesla wkracza do naszego życia na poważne, najwyższy czas na zajęcie się tematem w polskiej sieci. Witajcie!

Tesla Motors firma przyszłości

Tesla Motors firma przyszłości

Firma założona w 2004 roku z misją całkowitej zmiany rynku samochodowego poprzez innowacyjne rozwiązania.

Tesla Roadster - od tego się zaczęło

Tesla Roadster - od tego się zaczęło

Zadaniem tego samochodu było utarcie nosa producentom aut z silnikami benzynowymi.

Gigafactory Tesla - inwestycja za 5 mld

Gigafactory Tesla - inwestycja za 5 mld

Powierzchnia jaką zajmuje fabryka Gigafactory stawia ją wśród największych budynków na świecie.

Zaktualizuj stronę

By korzystać z nowych funkcji strony wykonaj aktualizację. Strona może zosać odświeżona. Pamiętaj, że możesz przeglądać ją również w trybie offline oraz korzystać z powiadomień.

Przeglądasz wersję offline

Pojawił się nowy interesujący wpis

Na blogu opublikowany został nowy interesujący wpis. Widziałeś go już? Odwiedź blog dla prawdziwych entuzjastów marki Tesla.

Zobacz wpis