Chiński holding Tencet przejmuje 5% Tesli

Chiński holding Tencet przejmuje 5% Tesli

Chiński holding Tencet stał się kolejnym i zarazem jednym z największych udziałowców Tesli. Według informacji udostępnionych przez agencję Reutera, chiński gigant wykupił 5 procent udziałów w firmie Muska za 1,8 mld dolarów.

Tencet w ciągu kilku ostatnich lat był inwestorem w takich firmach jak Riot Games, Epic Games, Activision Blizzard, JD.com i HBO, a za 9 miliardów dolarów przejął firmę Supercell. Być może tak potężny inwestor pomoże Tesli bardziej otworzyć się na azjatycki rynek. To właśnie tam Tesla testuje swoje pierwsze nietypowe oferty łączące samochody z ubezpieczeniem na życie o czym pisaliśmy nie tak dawno.

Niezmiennie najwięcej akcji Tesli wciaż należy do CEO firmy czyli Elona Muska. 31 grudnia Musk miał 21 procent udziałów, a sytuacja firmy na giełdzie wprawia w zachwyt najlepszych analityków giełdowych. Motoryzacyjna część Tesli zabiera się za produkcję nowego samochodu, który już od jakiegoś czasu można zakupić w przedsprzedaży za 35 tys. dolarów. Oprócz samochodów jednak firma zajmuje się produkcją akumulatorów do domowych systemów magazynowania energii i niedługo również specjalnych dachów solarnych, które będą owocem przejęcie SolarCity przez Teslę. Według założeń nowe dachówki fotowoltaiczne będzie można zamówić już w przyszłym miesiącu. Niebawem poznamy finalną ofertę.

Tak dynamiczny rozwój amerykańskiej firmy wsparty pieniędzmi inwestorów na pewno pozwoli zarobić również samym udziałowcom niemałą sumę. Tesla - do niedawna jeszcze znana jako Tesla Motors stała się najbardziej wartościową firmą motoryzacyjną w Stanach Zjednoczonych. Na pierwszym miejscu przed przedsiębiorstwem zajmującym się produkcją elektrycznych samochodów stał koncern General Motors, który produkuje samochody osobowe, a także silniki do okrętów. Tesla najpierw wyprzedziła Ford Motor Company, a teraz przeskoczyła na pierwsze miejsce zbijająć z tronu General Motors. Wartość akcji Tesli wzrosła o 2,9 procent, a dyrektor generalny Tesli - Elon Musk jest zadowolony z wykupienia udziałów przez Tencent i uważa że będzie to bardzo dobre dla Tesli mieć takiego inwestora i doradcę. Według analityków nie będzie niczym zaskakującym rozwinięcie współpracy pomiędzy amerykańskim producentem elektrycznych samochodów, a chińskim udziałowcem w celu opracowania i wdrożenia nowych technologii dla autonomicznych pojazdów zwłaszcza dla komercyjnych flot.

Musk pochwalił się już, że pomimo tego iż Model 3, który trafi do produkcji w tym roku, oficjalnie nie został wprowadzony do Chin, to firma otrzymała z tego kraju sporo zamówień. Chiny to przecież największy rynek motoryzacyjny więc z kim Tesla miałaby tam się rozwinąć jak nie z tak potężnym inwestorem jakim jest Tencent. Chiński gigant kilkukrotnie inwestował już nie tylko w branży gier wideo ale również stricte motoryzacyjnej między innymi w firmę NextEV - szanghajski startup zajmujący się samochodami elektrycznymi, który zmienił później swą nazwę na Nio.

Kapitalizacja koncernu Tencent wynosi 275 miliardów dolarów. Firma jest właścicielem 8,2 miliona akcji w Tesli i jednocześnie jest piątym największym udziałowcem m.in. za spółkami Fidelity, Baillie Gifford czy T. Rowe Price.

2017-04-28 13:20:15

Odwiedź już teraz nasze profile społecznościowe i obserwuj nas.
SolarCity przejęte przez koncern Tesla

SolarCity przejęte przez koncern Tesla

Transakcja opiewająca na kwotę ponad 2,5 miliona dolarów ustalona. Tesla rozpoczyna kolejny podbój.

Panasonic inwestuje w współpracę z Teslą

Panasonic inwestuje w współpracę z Teslą

Inwestycja w elektryki to jednoczesna inwestycja w rynek baterii. Panasonic mocno patrzy w przyszłość i wiąże się z Teslą.

Zasięg samochodów elektrycznych Tesla

Zasięg samochodów elektrycznych Tesla

Samochód elektryczny Tesla dla dzieci

Samochód elektryczny Tesla dla dzieci

Widzimy się na Poznań Motor Show 2017

Widzimy się na Poznań Motor Show 2017

Jesteśmy nowym blogiem w sieci. Śledzisz naszą grupę w serwisie Facebook? Zapraszamy do dyskusji.

Blog dla miłośników samochodów Tesla

Blog dla miłośników samochodów Tesla

Tesla wkracza do naszego życia na poważne, najwyższy czas na zajęcie się tematem w polskiej sieci. Witajcie!

Tesla Motors firma przyszłości

Tesla Motors firma przyszłości

Firma założona w 2004 roku z misją całkowitej zmiany rynku samochodowego poprzez innowacyjne rozwiązania.

Tesla Roadster - od tego się zaczęło

Tesla Roadster - od tego się zaczęło

Zadaniem tego samochodu było utarcie nosa producentom aut z silnikami benzynowymi.

Gigafactory Tesla - inwestycja za 5 mld

Gigafactory Tesla - inwestycja za 5 mld

Powierzchnia jaką zajmuje fabryka Gigafactory stawia ją wśród największych budynków na świecie.

Zaktualizuj stronę

By korzystać z nowych funkcji strony wykonaj aktualizację. Strona może zosać odświeżona. Pamiętaj, że możesz przeglądać ją również w trybie offline oraz korzystać z powiadomień.

Przeglądasz wersję offline

Pojawił się nowy interesujący wpis

Na blogu opublikowany został nowy interesujący wpis. Widziałeś go już? Odwiedź blog dla prawdziwych entuzjastów marki Tesla.

Zobacz wpis