Żywotność baterii Tesla Motors

Żywotność baterii Tesla Motors

Każdy z samochodów marki Tesla wyposażony jest w sporych rozmiarów baterie litowo-jonowe składające się z modułów w których zawartych zostało kilka tysięcy ogniw cylindrycznych. Liczba modułów i ogniw zależna jest od wielkości danego pakietu. Na przykład w baterii 60 kWh znajdziemy 5040 ogniw rozmieszczonych w 14 modułach, a w akumulatorach 85 kWh znajduje się 16 modułów z czego każdy wyposażony jest w 444 ogniwa.

Najnowsze baterie produkowane w Gigafactory będą prawdopodobnie składały się z 14 modułów, które łącznie zapewnią pojemność 100 kWh (dla porównania iPhone 6 wyposażony jest w baterię o pojemności 0.00905 kWh).

Nowe baterie wymagały sporych zmian w systemie chłodzenia jednak Tesla nie zdradza chroninych patentami rozwiązań. Z materiałów dostępnych w sieci można wywnioskować iż zmianie uległ sposób schładzania cylindrów poprzez zastosowanie aluminiowych płetw pomiędzy bateriami. Ostatecznie cały proces nazwano całkowitym przebudowaniem stosowanych dotychczas rozwiązań.

Technologia dzięki, której są tworzone baterie wykorzystywane w samochodach Tesli wciąż jest rozwijana, a Elon Musk zapewnia, że inżynierowie z Tesla Motors dołożyli wszelkich starań aby obecne modele baterii służyły w każdym aucie przez okres minimum 10 lat z niewielką ich degradacją.

Jednak jeśli o degradacji baterii już mowa, degradacja baterii litowych jest jednym z największych problemów zarówno dla producentów baterii jak i posiadaczy elektrycznych samochodów. Według danych udostępnionych jakiś czas temu, baterie w Tesli Model S tracą jedynie 5% swojej pojemności po pokonaniu ponad 80 tys. kilometrów (50 000 mil). Niektóre z przetestowanych modeli traciły 8% dopiero po pokonaniu 100 tysięcy mil co daje niemal 161 tysięcy kilometrów.

To co wyróżnia baterie Tesli na tle akumulatorów montowanych w innych samochodach elektrycznych to specjalny, opatentowany system chłodzenia cieczą. Dzięki temu akumulatory zabezpieczone są przed nadmiernym nagrzewaniem się wynikającym zarówno z pracy auta jak i warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz samochodu. CEO Tesli zdradził, że przetestowany w laboratoryjnych warunkach akumulator nadal wykorzystywał 80% swojej pojemności po ponad 800 tysiącach kilometrów co robi spore wrażenie.

2016-11-20 17:27:30

Odwiedź już teraz nasze profile społecznościowe i obserwuj nas.
Zasięg samochodów elektrycznych Tesla

Zasięg samochodów elektrycznych Tesla

Tesla to niezaprzeczalny rekordzista zasięgów w ujęciu samochodów elektrycznych. Ile tak naprawdę przejedziemy?

Ładowanie samochodów Tesla

Ładowanie samochodów Tesla

Dowiedz się jak wygląda proces ładowania oraz oprzyrządowanie potrzebne do naładowania samochodów Tesla Motors.

Tesla Model S już od 65,000 dolarów

Tesla Model S już od 65,000 dolarów

Jaki dźwięk będzie wydawała Tesla?

Jaki dźwięk będzie wydawała Tesla?

Wyniki finansowe Tesla Inc. 4Q 2016

Wyniki finansowe Tesla Inc. 4Q 2016

Jesteśmy nowym blogiem w sieci. Śledzisz naszą grupę w serwisie Facebook? Zapraszamy do dyskusji.

Blog dla miłośników samochodów Tesla

Blog dla miłośników samochodów Tesla

Tesla wkracza do naszego życia na poważne, najwyższy czas na zajęcie się tematem w polskiej sieci. Witajcie!

Tesla Motors firma przyszłości

Tesla Motors firma przyszłości

Firma założona w 2004 roku z misją całkowitej zmiany rynku samochodowego poprzez innowacyjne rozwiązania.

Tesla Roadster - od tego się zaczęło

Tesla Roadster - od tego się zaczęło

Zadaniem tego samochodu było utarcie nosa producentom aut z silnikami benzynowymi.

Gigafactory Tesla - inwestycja za 5 mld

Gigafactory Tesla - inwestycja za 5 mld

Powierzchnia jaką zajmuje fabryka Gigafactory stawia ją wśród największych budynków na świecie.

Zaktualizuj stronę

By korzystać z nowych funkcji strony wykonaj aktualizację. Strona może zosać odświeżona. Pamiętaj, że możesz przeglądać ją również w trybie offline oraz korzystać z powiadomień.

Przeglądasz wersję offline

Pojawił się nowy interesujący wpis

Na blogu opublikowany został nowy interesujący wpis. Widziałeś go już? Odwiedź blog dla prawdziwych entuzjastów marki Tesla.

Zobacz wpis