Wyniki finansowe Tesla Inc. 4Q 2016

Wyniki finansowe Tesla Inc. 4Q 2016

Tesla zamierza wybudować co najmniej trzy kolejne fabryki Gigafactory. Taka informacja znalazła się w ostatnim sprawozdaniu finansowym podsumowującym działania kalifornijskiej firmy w czwartym kwartale 2016 roku. Obecnie czołowy producent samochodów elektrycznych ma dwie fabryki Gigafactory - jedną w Nevadzie i w Buffalo gdzie razem z firmą Panasonic produkuje panele słoneczne. Lokalizacje trzech nowych fabryk mamy poznać jeszcze w tym roku. Na razie Tesla nie zdradza nic na temat gdzie powstanie Gigafactory 3, Gigafactory 4 bądź Gigafactory 5, jednak warto przypomnieć, że w wyścigu "po nową fabrykę" bierze udział m.in. Polska. Z mocną akcją o której pisaliśmy już jakiś czas temu.

Aktualnie Tesla w dużej mierze skupia się na produkcji sprzętu do magazynowania energii. Czyli przede wszystkim akumulatorów Powerwall, Powerpack i baterii “2170”, które będą montowane w najnowszym modelu elektrycznego samochodu firmy Elona Muska. Wstępna produkcja Tesli Model 3 wystartuje w lipcu, natomiast na pełnych obrotach ma już działać we wrześniu. Produkcja będzie zwiększana stopniowo tak, aby w czwartym kwartale bieżącego roku produkowanych było 5 tys. samochodów, a w przyszłym roku 10 tysięcy Tesli Model 3 tygodniowo.

Musk podtrzymuje, że firma dostarczy w 2018 roku aż 500 000 samochodów, a w 2020 r. ta liczba będzie dwa razy większa. Według udostępnionych danych, Tesla w pierwszej połowie bieżącego roku dostarczy klientom do 50 tys. samochodów.

Czwarty kwartał przyniósł aż 48% więcej zamówień z całego świata na modele S oraz X w porównaniu do tego samego okresu w 2015 roku. Model X w listopadzie otrzymał jedną z najbardziej prestiżowych nagród w branży motoryzacyjnej - Złotą Kierownicę. Czwarty kwartał przyniósł Tesli ponad 300 milionów dolarów gotówki dobijając tym do 3,4 miliarda. Nasilona sprzedaż wyżej wymienionych modeli w czwartym kwartale pomogła zwiększyć dochód do 2,28 mld dolarów. W ubiegłym roku dochód wynosił w tym samym czasie 1,21 mld dolarów, a Thomson Reuters oczekiwało wzrostu do 2,19 mld. Niemniej, ostatni okres przyniósł Tesli straty w wysokości 121,3 milionów dolarów - czyli 78 centów na jednej akcji (69 centów po odłączeniu jednorazowych zdarzeń). Wszystko więc wskazuje na to, że Tesla pomimo straty w minionym kwartale wkroczyła na dobre tory i pędzi ku premierze swojego nowego modelu. Rok 2017 przyniesie wiele interesujących zmian. Na stanowisko wrócił lubiany przez zespół dyrektor finansowy, czy trafił na idealny okres objęcia tego stanowiska? To pokażą najbliższe kwartały. Oby udało się spełnić wszyskie obietnice i zgodnie z terminem rozpocząć produkcję.

Miniony rok dla Tesli był jednym z najważniejszych bowiem ziścił się plan Elona Muska mający na celu wprowadzenie do sprzedaży przystępnych cenowo samochodów elektrycznych. W minionym roku byliśmy świadkami wielkich przejęć w wykonaniu kalifornijskiego przedsiębiorstwa. Pierwszym łupem Tesla Motors padło SolarCity - przedsiębiorstwo zajmujące się systemami fotowoltaicznymi. Dzięki temu zostały przedstawione nam zupełnie nowe panele fotowoltaiczne w formie dachówek i nowa generacja akumulatorów Powerwall 2. Kolejnym sporym przejęciem było kupno niemieckiej firmy Grohmann Engineering. To z kolei ma przyczynić się do rozwoju automatyzacji w fabrykach Tesli. Najpotężniejsza fabryka akumulatorów na świecie - Gigafactory została otwarta w ubiegłym roku zanim zbudowano chociażby jej połowę. Oprócz tego w ciągu ostatnich 12 miesięcy znacząco ulepszony został autopilot w samochodach Tesli.

Kluczowym jednak osiągnięciem dla Tesli w ubiegłym roku było oczywiście zaprezentowanie samochodu typowo przeznaczonego dla mas - Tesli Model 3. 35 tysięcy dolarów - tyle kosztuje obecnie najnowszy model, a zamówienia przed oficjalnym startem sprzedaży złożyło ponad 300 tysięcy osób składając przy tym depozyt o wysokości 1 tysiąca dolarów. Nieco humoru napsuł Muskowi model X z unoszącymi się do góry drzwiami tzw. Falcon Wings. Przez problemy związane z jego produkcją nie udało się dostarczyć na czas wszystkich zamówionych samochodów. Tak czy inaczej przed kalifornijską firmą kolejny rok pełen planów.

2017-03-07 21:38:32

Odwiedź już teraz nasze profile społecznościowe i obserwuj nas.
Wyniki finansowe Tesla Motors 3Q 2016

Wyniki finansowe Tesla Motors 3Q 2016

Tak dobrego okresu finansowego Tesla jeszcze nie miała. Nowy rekord produkcji i 21 mil zysku za 3 kwartał.

Koszty produkcji baterii spadły o 80%

Koszty produkcji baterii spadły o 80%

W 2010 roku za kWh płaciliśmy 1000 dolarów. Według badań firm McKinsey & Company po 7 latach mamy sporą obniżkę.

Nowe baterie z zasięgiem 500 km

Nowe baterie z zasięgiem 500 km

Zasięg samochodów elektrycznych Tesla

Zasięg samochodów elektrycznych Tesla

Koszty ubezpieczenia Tesli w Polsce

Koszty ubezpieczenia Tesli w Polsce

Jesteśmy nowym blogiem w sieci. Śledzisz naszą grupę w serwisie Facebook? Zapraszamy do dyskusji.

Blog dla miłośników samochodów Tesla

Blog dla miłośników samochodów Tesla

Tesla wkracza do naszego życia na poważne, najwyższy czas na zajęcie się tematem w polskiej sieci. Witajcie!

Tesla Motors firma przyszłości

Tesla Motors firma przyszłości

Firma założona w 2004 roku z misją całkowitej zmiany rynku samochodowego poprzez innowacyjne rozwiązania.

Tesla Roadster - od tego się zaczęło

Tesla Roadster - od tego się zaczęło

Zadaniem tego samochodu było utarcie nosa producentom aut z silnikami benzynowymi.

Gigafactory Tesla - inwestycja za 5 mld

Gigafactory Tesla - inwestycja za 5 mld

Powierzchnia jaką zajmuje fabryka Gigafactory stawia ją wśród największych budynków na świecie.

Zaktualizuj stronę

By korzystać z nowych funkcji strony wykonaj aktualizację. Strona może zosać odświeżona. Pamiętaj, że możesz przeglądać ją również w trybie offline oraz korzystać z powiadomień.

Przeglądasz wersję offline

Pojawił się nowy interesujący wpis

Na blogu opublikowany został nowy interesujący wpis. Widziałeś go już? Odwiedź blog dla prawdziwych entuzjastów marki Tesla.

Zobacz wpis