Warsztat Tesli w okolicy? Jest nadzieja.

Warsztat Tesli w okolicy? Jest nadzieja.

Przestała działać supernowoczesna mechaniczna klamka w Tesli? Nie pozostaje nic innego jak zadzwonić do serwisu Tesli i poprosić o naprawę. Takich serwisów jednak jak na lekarstwo, a ceny potrafią przyprawić o lekką gorączkę. Ma się to na szczęście niebawem zmienić. Tesla niedługo pomoże właścicielom samochodów elektrycznych z kalifornijskiej firmy naprawiać ich auta. Na razie nowy program uruchomiony został jedynie w stanie Massachusetts. Tam właściciele modelu S oraz X (w przyszłości również Model 3) mogą zarejestrować się w specjalnym programie gwarantującym dostęp do instrukcji napraw, informacji o częściach, schematach połączeń i dodatkowych dokumentów serwisowych. Prezes Tesli, Jon McNeill, zapowiada otwarcie programu w kolejnych stanach, a to już bardzo znaczący komunikat z obozu Tesli. Czyżby naprawa niebawem mogła być również realizowana nie tylko bezpośrednio w oficjalnych punktach serwisowych, a otworzyć się również na specjalnie autoryzowane serwisy? Być może.

Obecnie uzyskanie statusu pozwalającego na naprawę samochodów Tesli nie jest takie proste, a co więcej nie jest tanie. Godzinna subskrypcja to wydatek 30 dolarów. Za 100 dolarów osoba, która chce naprawić swojego elektryka będzie mogła korzystać z programu przez dobę. Miesięczna subskrypcja to wydatek 350 dolarów, a za roczny dostęp do programu trzeba zapłacić już 3 tys. dolarów.

Nowy program ma związek z niedawno wprowadzonymi przepisami ogólnie pojętymi jako “Prawo do naprawy”. Mają one ograniczyć wpływ producentów na właścicieli zakupionych sprzętów w przypadku wystąpienia usterki. Do tej pory w większości przypadków takie osoby zmuszone były do kupienia nowego modelu z uwagi na problem z serwisowaniem i dostępem do części zamiennych. W stanie Massachusetts została wprowadzona w ten sposób ustawa “Digital Right to Repair Bill”, która obejmuje udostępnianie przez producentów materiałów informacyjnych na temat serwisowania sprzętu.

Co ciekawe, Tesla posiada również specjalny program, w którym wybrane serwisy mogły starać się o przyznanie autoryzacji jako "Tesla Approved Body Shop". Jednak to właśnie kalifornijska firma decydowała o tym, kto otrzymuje taki status, a wiązał się on z dodatkowymi pozwoleniami oraz specjalną zniżką na części zamienne.

Pozostaje teraz pytanie - jak mocno zmieni się podejście producenta do samodzielnych napraw? Czy pojawią się mini serwisy pozwalająca na naprawę podstawowych podzespołów bez wizyt w dużych serwisach? Dla nas mogłaby to być dobra informacja głównie z uwagi na fakt, że nie mamy jeszcze żadnego salonu w naszym kraju, a posiadacze Tesli są narażeni przy każdej usterce na potrzebę dodatkowego transportowania samochodu do najbliższego serwisu, co niejednokrotnie może sprawić spory problem i wydłużyć czas naprawy.

2017-03-17 13:32:04

Odwiedź już teraz nasze profile społecznościowe i obserwuj nas.
Żywotność baterii Tesla Motors

Żywotność baterii Tesla Motors

Tesla gwarantuje sporą żywotność swoich baterii. Jednak degradacja baterii to spore wyzwanie.

Co tak naprawdę robią w Gigafactory

Co tak naprawdę robią w Gigafactory

Gigafactory miało tworzyć akumulatory stosowane w samochodach. Jednak udział fabryki na tym się nie kończy.

Ceny samochodów Tesla Motors

Ceny samochodów Tesla Motors

Inicjatywa ku budowie Gigafactory

Inicjatywa ku budowie Gigafactory

Świetne koncepcje nowych elektryków

Świetne koncepcje nowych elektryków

Jesteśmy nowym blogiem w sieci. Śledzisz naszą grupę w serwisie Facebook? Zapraszamy do dyskusji.

Blog dla miłośników samochodów Tesla

Blog dla miłośników samochodów Tesla

Tesla wkracza do naszego życia na poważne, najwyższy czas na zajęcie się tematem w polskiej sieci. Witajcie!

Tesla Motors firma przyszłości

Tesla Motors firma przyszłości

Firma założona w 2004 roku z misją całkowitej zmiany rynku samochodowego poprzez innowacyjne rozwiązania.

Tesla Roadster - od tego się zaczęło

Tesla Roadster - od tego się zaczęło

Zadaniem tego samochodu było utarcie nosa producentom aut z silnikami benzynowymi.

Gigafactory Tesla - inwestycja za 5 mld

Gigafactory Tesla - inwestycja za 5 mld

Powierzchnia jaką zajmuje fabryka Gigafactory stawia ją wśród największych budynków na świecie.

Zaktualizuj stronę

By korzystać z nowych funkcji strony wykonaj aktualizację. Strona może zosać odświeżona. Pamiętaj, że możesz przeglądać ją również w trybie offline oraz korzystać z powiadomień.

Przeglądasz wersję offline

Pojawił się nowy interesujący wpis

Na blogu opublikowany został nowy interesujący wpis. Widziałeś go już? Odwiedź blog dla prawdziwych entuzjastów marki Tesla.

Zobacz wpis