Warsztat Tesli w okolicy? Jest nadzieja.

Warsztat Tesli w okolicy? Jest nadzieja.

Przestała działać supernowoczesna mechaniczna klamka w Tesli? Nie pozostaje nic innego jak zadzwonić do serwisu Tesli i poprosić o naprawę. Takich serwisów jednak jak na lekarstwo, a ceny potrafią przyprawić o lekką gorączkę. Ma się to na szczęście niebawem zmienić. Tesla niedługo pomoże właścicielom samochodów elektrycznych z kalifornijskiej firmy naprawiać ich auta. Na razie nowy program uruchomiony został jedynie w stanie Massachusetts. Tam właściciele modelu S oraz X (w przyszłości również Model 3) mogą zarejestrować się w specjalnym programie gwarantującym dostęp do instrukcji napraw, informacji o częściach, schematach połączeń i dodatkowych dokumentów serwisowych. Prezes Tesli, Jon McNeill, zapowiada otwarcie programu w kolejnych stanach, a to już bardzo znaczący komunikat z obozu Tesli. Czyżby naprawa niebawem mogła być również realizowana nie tylko bezpośrednio w oficjalnych punktach serwisowych, a otworzyć się również na specjalnie autoryzowane serwisy? Być może.

Obecnie uzyskanie statusu pozwalającego na naprawę samochodów Tesli nie jest takie proste, a co więcej nie jest tanie. Godzinna subskrypcja to wydatek 30 dolarów. Za 100 dolarów osoba, która chce naprawić swojego elektryka będzie mogła korzystać z programu przez dobę. Miesięczna subskrypcja to wydatek 350 dolarów, a za roczny dostęp do programu trzeba zapłacić już 3 tys. dolarów.

Nowy program ma związek z niedawno wprowadzonymi przepisami ogólnie pojętymi jako “Prawo do naprawy”. Mają one ograniczyć wpływ producentów na właścicieli zakupionych sprzętów w przypadku wystąpienia usterki. Do tej pory w większości przypadków takie osoby zmuszone były do kupienia nowego modelu z uwagi na problem z serwisowaniem i dostępem do części zamiennych. W stanie Massachusetts została wprowadzona w ten sposób ustawa “Digital Right to Repair Bill”, która obejmuje udostępnianie przez producentów materiałów informacyjnych na temat serwisowania sprzętu.

Co ciekawe, Tesla posiada również specjalny program, w którym wybrane serwisy mogły starać się o przyznanie autoryzacji jako "Tesla Approved Body Shop". Jednak to właśnie kalifornijska firma decydowała o tym, kto otrzymuje taki status, a wiązał się on z dodatkowymi pozwoleniami oraz specjalną zniżką na części zamienne.

Pozostaje teraz pytanie - jak mocno zmieni się podejście producenta do samodzielnych napraw? Czy pojawią się mini serwisy pozwalająca na naprawę podstawowych podzespołów bez wizyt w dużych serwisach? Dla nas mogłaby to być dobra informacja głównie z uwagi na fakt, że nie mamy jeszcze żadnego salonu w naszym kraju, a posiadacze Tesli są narażeni przy każdej usterce na potrzebę dodatkowego transportowania samochodu do najbliższego serwisu, co niejednokrotnie może sprawić spory problem i wydłużyć czas naprawy.

2017-03-17 13:32:04

Odwiedź już teraz nasze profile społecznościowe i obserwuj nas.
Żywotność baterii Tesla Motors

Żywotność baterii Tesla Motors

Tesla gwarantuje sporą żywotność swoich baterii. Jednak degradacja baterii to spore wyzwanie.

Co tak naprawdę robią w Gigafactory

Co tak naprawdę robią w Gigafactory

Gigafactory miało tworzyć akumulatory stosowane w samochodach. Jednak udział fabryki na tym się nie kończy.

Ulgi podatkowe na samochody Tesli?

Ulgi podatkowe na samochody Tesli?

Ultra szybkie ładowarki elektryków

Ultra szybkie ładowarki elektryków

Mamy trzeci Supercharger w Polsce

Mamy trzeci Supercharger w Polsce

Jesteśmy nowym blogiem w sieci. Śledzisz naszą grupę w serwisie Facebook? Zapraszamy do dyskusji.

Blog dla miłośników samochodów Tesla

Blog dla miłośników samochodów Tesla

Tesla wkracza do naszego życia na poważne, najwyższy czas na zajęcie się tematem w polskiej sieci. Witajcie!

Tesla Motors firma przyszłości

Tesla Motors firma przyszłości

Firma założona w 2004 roku z misją całkowitej zmiany rynku samochodowego poprzez innowacyjne rozwiązania.

Tesla Roadster - od tego się zaczęło

Tesla Roadster - od tego się zaczęło

Zadaniem tego samochodu było utarcie nosa producentom aut z silnikami benzynowymi.

Gigafactory Tesla - inwestycja za 5 mld

Gigafactory Tesla - inwestycja za 5 mld

Powierzchnia jaką zajmuje fabryka Gigafactory stawia ją wśród największych budynków na świecie.

Zaktualizuj stronę

By korzystać z nowych funkcji strony wykonaj aktualizację. Strona może zosać odświeżona. Pamiętaj, że możesz przeglądać ją również w trybie offline oraz korzystać z powiadomień.

Przeglądasz wersję offline

Pojawił się nowy interesujący wpis

Na blogu opublikowany został nowy interesujący wpis. Widziałeś go już? Odwiedź blog dla prawdziwych entuzjastów marki Tesla.

Zobacz wpis