Solarne dachy Tesli to już rzeczywistość. Firma wystartowała z opcją umożliwiającą zamówienie nowoczesnych paneli fotowoltaicznych połączonych z dachówką. Przedstawiciele Tesli mówią jasno o tym, że od zawsze energia słoneczna była częścią ich planu rozwoju stąd też wziął się pomysł stworzenia dachu, który będzie przystępny cenowo, ładny, trwały i który pozwoli na pozyskiwanie energii słonecznej wprost do umieszczonego w domu akumulatora. Produkcję akumulatorów firma z Kaliforni opanowała już wcześniej, przyszedł więc czas na kolejny odważny krok.
Po raz pierwszy CEO Tesli - Elon Musk przedstawił dachy solarne w październiku 2016 roku. Od teraz dachówki z wbudowanym panelem fotowoltaicznym można już zamówić przez internet. Obowiązkowe jednak jest przy tym złożenie depozytu w wysokości tysiąca dolarów. Instalacja dachu na 2-piętrowym budynku 2000 stóp kwadratowych w stanie Nowy Jork kosztować może 50 tysięcy dolarów, a w przeciągu 30 lat wygenerować oszczędności w wysokości 64 tysięcy dolarów.
Stopa kwadratowa (0.09 metra kwadratowego) dachu pokrytego solarnymi dachówkami od Tesli kosztować będzie 21,85 USD czyli przy obecnym kursie niemal 85 złotych. Cały dach solarny w połączeniu z Powerwall 2 ma spokojnie zasilić dom. Oczywiście wszystko zależne jest od miejsca w którym jest on usytuowany, a co za tym idzie nasłonecznienia i wielkości danego budynku.
Powerwall 2 czyli domowy akumulator drugiej generacji od Tesli może pomieścić 14 kWh (jedna sztuka). Według producenta żywotność akumulatorów Powerwall wynosi 10 lat, a ich moc w szczytowych momentach może dochodzić do 7 kW. Powerwall może być montowany zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Jeden taki akumulator kosztuje 5500 dolarów jednak kalifornijska firma wlicza również i te koszty wyceniając cenę zmiany tradycyjnego dachu na solarny.
Oprócz tego firma wlicza również między innymi demontaż starego dachu i montaż nowego. Osoba zamawiająca swój dach od Tesli może kupić go bez akumulatora Powerwall 2, jednak jest on obecnie najtańszym tego typu rozwiązaniem na rynku.
Fotowoltaiczne dachówki Tesli były odpowiednio testowane. Między innymi poprzez strzelanie do nich z lodowych kul co miałoby być odpowiednikiem opadu sporych rozmiarów gradu. Jak wynika z materiałów zebranych podczas testów dachówki w całości przetrwały “próbę lodu”, a co za tym idzie przetrwają również działanie prawdziwych warunków atmosferycznych przez wiele lat.
Solarne dachówki Tesli dostępne są w czterech różnych wersjach: Textured Glass Tile, Slate Glass Tile, Tuscan Glass Tile oraz Smooth Glass Tile. Na produkowane w fabrykach Tesli dachówki z hartowanego szkła nabywcy otrzymują dożywotnią gwarancję. Inaczej sprawa wygląda jeśli chodzi o samo działanie panelu fotowoltaicznego. W tym przypadku Elon Musk zadba o Was jedynie przez 30 lat.
Instalacja pierwszych systemów dachowych Tesli rozpocząć się ma w 2018 roku. Koszty związane z wymianą dachu na ten oferowany przez Teslę ma obliczyć specjalny kalkulator udostępniony przez firmę. Produkt ten to w rzeczywistości efekt współpracy z firmą SolarCity i jej późniejszego przejęcia przez Teslę. Czy rozwiązanie to znajdzie rzeszę nabywców i stanie się jednym z najlepiej sprzedających się rozwiązań fotowoltaiki na świecie? Przyjadzie nam na to jeszcze chwilę poczekać jednak zapowiada się kolejna rewolucja Elona Muska.